Więź nierozerwalna – wolność i odpowiedzialność.

”  „Życie jest jak wizyta u dentysty. Wydaje się, że najgorsze jeszcze przed nami, a tymczasem dawno jest już po wszystkim.” Parafrazując tę wypowiedź,  można by stwierdzić, że większość ludzi przebywających w obozie koncentracyjnym była święcie przekonana, iż życie nie ma im już nic więcej do zaoferowania; tymczasem każdy kolejny dzień tam spędzony mógł stanowić nową szansę i nowe wyzwanie. Człowiek mógł albo przezwyciężać trudności , przekuwając codzienne doświadczenia w duchowe triumfy, albo, nie podejmując wyzwania, wegetować, jak robiła to przeważająca większość więźniów.” Viktor E. Frankl,  Człowiek w poszukiwaniu sensu

Książka warta przeczytania. Rozbrajające studium psychologiczne więźnia obozu koncentracyjnego w trzech etapach : podczas przyjazdu do obozu, w trakcie pobytu, po uwolnieniu. Książka, której należałoby dodać synonim: nadzieja. Mądrość poparta doświadczeniem i opis ogromu cierpienia, jakiemu nie poddali się ludzie, kierując się wewnętrzną wolnością, na pewno może służyć za przykład i stać się inspiracją. Polecam gorąco!

NIEZMIENNE MOŻLIWOŚCI ZMIANY

W pamięci utkwiły mi fragmenty, w których doktor Frankl przedstawia, jak wiele zależy od tego, jak my chcemy postrzegać świat. Bez względu na to, co życie akurat nam daje, czy dobre czy złe, od nas zależy jak zadecydujemy na to zareagować, jak się zachowamy, co będziemy czuć. I nazwał to właśnie wolnością wewnętrzną, której nikt, nigdy nie będzie w stanie człowiekowi zabrać.

Egzystencja daje wyzwania, jest sumą różnych wydarzeń i okoliczności. Jednak każda jednostka ludzka ma ten moment między wydarzeniem a reakcją, kiedy dokonuje wyboru jak się zachowa. Jak zinterpretuje to, co się dzieje. Reaktywność mamy w naturze, jest to jednak pójście na łatwiznę.

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA ZMIANĘ

” Człowiek nie podlega całkowicie zewnętrznemu warunkowaniu i zewnętrznym wpływom, lecz sam świadomie decyduje. czy ulec danym okolicznościom, czy im się przeciwstawić. innymi słowy, ma nieograniczoną wolność samookreślania się. Nie tylko istnieje, ale nieustannie kształtuje swoją egzystencję, determinując to, kim w danej chwili jest i kim będzie w następnym momencie”. 

Człowiek, którego znasz dzisiaj, jutro może być kimś zupełnie innym. Mówi się, że ludzie się nie zmieniają. Jednak odnosi się to, do ich wewnętrznej istoty, czy do charakteru?

Charakter tworzy osobowość. Nad charakterem można pracować. Można go modyfikować i zmieniać. A sposobność ku temu daje właśnie życie, poprzez wszelkie okoliczności i zdarzenia. Nie można przewidzieć, czy zmiana nie dosięgnie człowieka bezdusznego, zmuszając go do refleksji i zmiany. Chyba każdy kojarzy Opowieść Wigilijną? Dlatego zasłanianie własnych błędnych i niekorzystnych zachowań uwarunkowaniami rodzinnymi, stanem materialnym, wychowaniem, niewiedzą czy brakiem doświadczenia, jest niczym innym, jak spychaniem odpowiedzialności za własne decyzje i następujące po nich zachowanie, na zjawiska i wpływy zewnętrzne.

” To, kim się staje [ człowiek] – w granicach wyznaczonych mu przez otoczenie oraz przyrodzone możliwości- zawdzięcza tylko sobie samemu. Przykład? W obozach koncentracyjnych, na tym żywym laboratorium i polu doświadczalnym, obserwowaliśmy i byliśmy świadkami tego, jak wielu z naszych towarzyszy zachowywało się jak świnie, podczas gdy inni postępowali niczym święci. Człowiek ma możliwość wyboru każdej z tych postaw; to, którą z nich urzeczywistni, zależy wyłącznie od jego osobistej decyzji, a nie od okoliczności.”

Gdy skończyłam czytać książkę Viktora Frankla pojawiły się we mnie dwa uczucia zupełnie sprzeczne ze sobą. Z jednej strony niesamowita radość i poczucie sprawczości, ponieważ wiem, że to ja decyduję o sobie, o moich myślach i mogę w pełni kontrolować to, co chcę sobą reprezentować. Z drugiej strony świadomość, która wzbudziła trwogę. Rozumiem, że nikt poza mną nie ma wpływu na mój los. Nie mogę obwiniać rodziców, deficytu miłości, rządu, kraju, fatum, pogody ani nic, czy nikogo innego, za mój stan wewnętrzny i zachowanie, które ze mnie wypływa.

A na koniec chciałabym pozostawić Was z taką oto myślą Viktora Frankla:

” Czy istnieje coś takiego, jak wewnętrzna wolność w odniesieniu do naszych zachowań i wyborów w danej sytuacji? Czy prawdziwa jest teoria, zgodnie z  którą człowiek nie jest niczym więcej, jak tylko produktem rozmaitych uwarunkowań, zarówno natury biologicznej, jak i psychologicznej czy socjologicznej? Czyżbyśmy byli jedynie wypadkową tych czynników?”

 

 

*cytaty zaczerpnięte z książki doktora Viktora E. Frankla ” Człowiek w poszukiwaniu sensu” przekładu Aleksandy Wolnickiej

** na zdjęciu Viktor Frankl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s